• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

„WF na Zimowym Narodowym” - wspaniała lekcja wf z Anną Lewandowską

gimnaz stop zwolnieniom mDziewczęta z Publicznego Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu zostały laureatkami ogólnopolskiego konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Fundację Marcina Gortata „MG13-Mierz wysoko” w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki „STOP zwolnieniom z WF”.

W nagrodę w czwartek 11 grudnia 2014roku gimnazjalistki ruszyły do Warszawy na Stadion Narodowym, aby wziąć udział w wielkiej lekcji wf tzw. „WF na Zimowym Narodowym”. W imprezie wzięło udział około 800 dzieci i młodzieży z całej Polski. W tym dniu cała płyta Stadionu, w tym dwa lodowiska, 6 m górka lodowa, z której można było zjeżdżać na specjalnych pontonach, była w całości do dyspozycji młodzieży. Po zameldowaniu naszej szkoły do udziału w imprezie każda uczennica otrzymała od organizatora  czapkę i szalik z logo akcji „STOP zwolnieniom z WF”. Na rozpoczęciu imprezy każdy ze sportowców  przekonywał młodzież,  dlaczego nie warto brać zwolnień z wychowania fizycznego. Do uprawiania sportu zachęcał również Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, który przekonywał, że aktywność fizyczna jest najlepszym lekiem na stres.  Po przywitaniu rozpoczął się trening z Anną Lewandowską (wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski w karate tradycyjnym), która jest twarzą tegorocznej odsłony kampanii STOP zwolnieniom z WF-u. W zajęciach udział wzięli Mariusz Czerkawski (były hokeista),  Cezary Trybański (polski koszykarz, pierwszy polski zawodnik w lidze NBA), Artur Siódmiak (były polski piłkarz ręczny, grający na pozycji obrotowego), Otylia Jędrzejczak (polska pływaczka) oraz Agnieszka Rylik (polska bokserka). Ćwiczenia z Anną Lewandowską bardzo podobały się uczestnikom.  Było to widać po chęci wykonywania ćwiczeń. Po lekcji wf z Mistrzynią dziewczęta ruszyły do wypożyczalni łyżew, które były zapewnione przez organizatora i  za chwilę jeździły na lodowisku w towarzystwie obecnych na imprezie gwiazd sportu. Na uczniów, którzy nie radzili sobie z jazdą, czekali instruktorzy łyżwiarstwa. Po godzinnej jeździe na łyżwach i bardzo sprawnym oddaniu sprzętu czekało nas piękne widowisko - pokazy jazdy figurowej na lodzie. W pokazie wystąpili soliści i pary. Wspaniale  było obejrzeć, z jaką lekkością i  pasją można jeździć na lodzie.

gimnaz stop zwolnieniom1 d

gimnaz stop zwolnieniom2 d

gimnaz stop zwolnieniom3 d

gimnaz stop zwolnieniom4 d

Następną atrakcją dla uczestników było zjeżdżanie z  górki  lodowej  o wysokości 6m. Sprawiło młodzieży wiele radości.
Laureaci konkursu mieli też możliwość porozmawiania z gwiazdami, otrzymania autografu i zrobienia zdjęć. Po prawie trzygodzinnym sportowym szaleństwie każdy uczestnik mógł zjeść pyszny posiłek. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom za udział w „Wf na Zimowym Narodowym” i torbę z tematycznymi gadżetami.
„WF na Zimowym Narodowym” była to naprawdę ciekawie  zorganizowana  lekcja wychowania fizycznego, którą młodzież będzie długo pamiętać!
Na Zimowym Narodowym wszyscy wspólnie powiedzieliśmy: „STOP zwolnieniom z WF-u”
Akcja „STOP zwolnieniom z WF-u”  jest odpowiedzią na alarmujące dane o stanie zdrowia i kondycji polskiej młodzieży i jej niskiej aktywności fizycznej, która w ciągu kilku ostatnich lat bardzo się pogorszyła. W ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą w Polsce podwoiła się! 17% młodzieży w wieku 11-15 lat ma nadwagę, a 80% otyłych dzieci pozostanie otyłymi w wieku dorosłym. Szczególnie na brak aktywności narażone są dziewczęta. Zaledwie co piąty uczeń gimnazjum uprawia sport godzinę dziennie. Najczęściej: rower (81,7% wskazań), pływanie (49,3%), piłkę nożną (50,7%) czy bieganie (42,7%).

Katarzyna Maciejewska-Żyłka