• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Podsumowanie wizyty Comenius w Słowacji

lo comenius slowacja mBratysława, stolica Słowacji, była miejscem międzynarodowego spotkania grupy uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Comenius na lata 2013-2015 „Through Small Steps to Giant Leaps”. Liceum Ogólnokształcące im., P.Skargi w Grójcu, koordynatora projektu, reprezentowała sześcioosobowa delegacja.

Po pięciu kolejnych spotkaniach w Polsce, Portugalii i Hiszpanii, Niemczech i Grecji gospodarzem kolejnej wizyty była szkoła pedagogiczna w Bratysławie. Wizyta odbyła się w dniach 18 – 24 stycznia 2015r.

lo comenius slowacja1 d

lo comenius slowacja2 d

lo comenius slowacja3 d

lo comenius slowacja4 d

Tak jak poprzednio, jej celem było przybliżenie znajomości różnych aspektów kulturoznawczych krajów współpracujących ze sobą: Polski, Słowacji, Węgier, Łotwy, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji, Grecji i Turcji, a także propagowanie postawy aktywnego obywatela.
Głównym tematem omawianym podczas spotkania były prawa człowieka. Uczniowie prezentowali instytucje działające lokalnie na rzecz innych ludzi. Grupa z Polski przybliżyła zasady i cele funkcjonowania następujących placówek: Strzeżonego Ośrodka dla Uchodźców w Lesznowoli,  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. J. Twardowskiego w Grójcu. Kolejne prezentacje dotyczyły współczesnych przypadków łamania praw człowieka i sugestii jak unikać podobnych sytuacji. Uczniowie brali również udział w warsztatach edukacyjnych albo wcielając się w rolę osób niepełnosprawnych, albo ucząc się jak pracować z takimi osobami.

lo comenius slowacja5 d

lo comenius slowacja6 d

lo comenius slowacja7 d

lo comenius slowacja8 d

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wystawy na temat postaci historycznych ze wszystkich krajów partnerskich, które brały udział w walce o prawa człowieka. Informacje na ten temat były przygotowane przez uczniów przed datą wizyty. Duża porcję wiedzy dostarczył także wykład na temat czasów komunizmu w Słowacji w latach 70 i 80-tych oraz wizyta w bunkrach Petrzalka i przy Bramie Wolności.
Koncert przygotowany przez uczniów ze szkoły w Słowacji oraz zaproszonych gości, zespołu muzycznego składającego się z uczniów niepełnosprawnych, zrobił na wszystkich duże wrażenie. Oprócz warsztatów uczniowie mogli poznać bliżej kulturę słowacką oraz nawiązywać przyjaźnie podczas zajęć integracyjnych oraz wycieczek, m.in. po Bratysławie i do Dubravki.

Obecnie uczniowie z liceum grójeckiego przygotowują się do wizyty na Węgrzech w czerwcu 2015r.  
Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu: http://comenius.logrojec.pl
Więcej na temat projektu można też dowiedzieć się na stronie szkoły: www.logrojec.pl
w zakładce „Comenius”.

Paweł Pośnik
koordynator projektu