• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Norwegii

Norwegia to kolejny kraj, w którym uczniowie i nauczyciele z L.O. im. P.Skargi w Grójcu odbyli wizytę w ramach programu Erasmus+ na lata 2014-2016.

Spotkanie krajów partnerskich: Polski, Norwegii, Szwecji, Grecji i Austrii miało na celu realizację projektu zatytułowanego "Safe Internet For All" (SIFA). Spotkanie w Austrii w grudniu 2014r dotyczyło uzależnień internetowych, natomiast wizyta w Norwegii była związana z zagrożeniami zdrowotnymi spowodowanymi nadmiernym korzystaniem z komputera i Internetu.

Podczas warsztatów uczniowie pracowali w grupach nad stworzeniem filmów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów przeciwdziałania tym problemom. Inspiracja i treść pochodziła z badań prowadzonych przez uczniów przed i podczas wizyty, wyników ankiety na temat Internetu i aspektów zdrowotnych, wykładu profesora z uniwersytetu w Bergen, wspólnej wymianie wiedzy i doświadczeń w tym temacie oraz konsultacji z nauczycielami. W szkole w Os, miejscowości położonej w bliskim sąsiedztwie Bergen, zorganizowano światowy Dzień Bezpiecznego Internetu, podczas którego uczniowie dyskutowali nad zagrożeniami internetowymi i omawiali różne realne sytuacje mogące się przydarzyć młodym ludziom.

Uczestnicy wizyty mieli również możliwość poznania kultury norweskiej, miejsc wartych zwiedzenia w okolicy Bergen oraz historii tego narodu. Mieszkanie u rodzin norweskich oraz obcowanie i praca podczas warsztatów z młodzieżą z innych krajów, dało wszystkim możliwość nawiązania przyjaźni i ćwiczenia języka angielskiego. Pomimo deszczowej pogody, widok fiordów z pewnością długo pozostanie w pamięci grupy realizującej projekt.

Obecnie uczniowie przygotowują się do kolejnej wizyty w Szwecji, której tematem jest „Bezpieczeństwo w sieci”. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.sifaplus.eu lub stronie liceum: www.logrojec.pl w zakładce Erasmus+ - Safe Internet For All.

Paweł Pośnik
koordynator projektu