• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

56 Święto Kwitnących Jabłoni - relacja

W weekend 23 i 24 maja po raz kolejny podczas Święta Kwitnących Jabłoni w naszym mieście wystąpiły gwiazdy estrady. W tym roku bawiliśmy się na placu targowym w Grójcu przy przebojach m.in. zespołu Akurat, Andrzeja Rosiewicza z Asocjacją Hagaw, Poparzonych Kawą Trzy, Staśka Wielanka z Kapelą Warszawską, zespołu Piersi oraz Margaret.

Festyn stanowił jedynie kulminację wydarzeń kulturalnych całego tygodnia, odbywających się w ramach naszego święta. Głównym organizatorem imprezy był Grójecki Ośrodek Kultury oraz Urząd Gminy i Miasta w Grójcu.
 
W tym roku Święto Kwitnących Jabłoni zaczęliśmy już w niedzielę, 17 maja, turniejem brydża sportowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu. Na turniej, który odbywa się już od ponad 20 lat, zjechali brydżyści z całej Polski. W naszym mieście 40 par walczyło o punkty do rozgrywek o Grand Prix Mazowsza.

W poniedziałek, 18 maja, za sprawą kolejnego wieczoru narodowego, na chwilę przenieśliśmy się do Francji. Usłyszeliśmy największe przeboje z repertuaru Edith Piaf, które wykonała krakowska artystka Yaga Kowalik. Oprócz tego można było posmakować doskonałych serów pleśniowych oraz wina, czyli tego, z czego słynie na całym świecie Francja.

Następnego dnia w Grójeckim Ośrodku Kultury odbył się koncert „Trzeba marzyć”. Najpiękniejsze piosenki Jonasza Kofty i Jana Wołka zaśpiewała Anna Stankiewicz - piosenkarka, wokalistka jazzowa o niebywałym brzmieniu głosu. Artystka wprowadziła nas w ciepły, liryczny klimat, pełen poetyckości i rozmarzenia. Muzykę skomponował wybitny aranżer i gitarzysta - Janusz Strobel, a na fortepianie i akordeonie zagrał świetny muzyk jazzowy - Andrzej Jagodziński.

W czwartek, 21 maja została otwarta wystawa grafiki studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Na wernisażu pojawili się kurator wystawy dr Katarzyna Pietrzak, prof. Andrzej Markiewicz oraz dr Mariusz Dański. Wystawa prezentuje rożne rodzaje grafiki od linorytu do grafiki komputerowej. Prace można oglądać do 15 czerwca.

Z kolei w piątek spotkaliśmy się z twórczością ks. Jana Twardowskiego w spektaklu „Miłość”, w którym wystąpił aktor znany z roli ks. Popiełuszki w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Adam Woronowicz, a towarzyszył mu Janusz Strobel – gitarzysta i kompozytor. Przedstawienie ukazało widzom historię człowieka czekającego na „coś”, co pozwoli mu odnaleźć samego siebie, poszukującego odpowiedzi na pytania o sens życia i podstawowe wartości.
 
Pierwszy dzień Święta Kwitnących Jabłoni zaczęliśmy już o godz. 9.00 meczem koszykówki na grójeckim rynku. O 15.00 przez miasto przejechała kawalkada motocykli, w której udział wzięły kluby motocyklowe oraz pasjonaci motoryzacji. W ciągu kilku minut płytę targowiska zajęły piękne maszyny, które można było podziwiać, fotografować, a nawet wybrać się na krótką przejażdżkę z właścicielem. Po motorzystach wystąpiła młodzież z Belska Dużego i Chynowa prezentując dorobek artystyczny swoich gmin. A chwilę po godz. 18.00 na scenie pojawiła się pierwsza gwiazda wieczoru - zespół Akurat, grający muzykę z elementami rocka, ska, reggae, punk rocka, pop oraz funk rocka. Kto zna zespół, wie, że przy ich muzyce nie da się nie skakać - tak było i u nas. Nawet mimo padającego deszczu, publiczność dobrze się bawiła.

O 19.30 przyszedł czas na występ idola nieco starszej publiczności, Andrzeja Rosiewicza z Asocjacją Hagaw. Artysta zaprezentował znane i lubiane utwory, które przed laty przyniosły mu sławę, tj. „Najwięcej witaminy”, „Chłopcy radarowcy” czy - jak powiedział Rosiewicz podczas koncertu w Grójcu – „Czterdzieści lat plus vat”, czyli „Czterdzieści lat minęło” z serialu „Czterdziestolatek”. Publiczność usłyszała również zupełnie nowe piosenki, takie jak napisane specjalnie dla naszego miasta i regionu: „Ciotka szarlotka” i „Jabłoniowy Grójec”, którymi to szczególnie podbił serca grójczan. Z tego też powodu pod koniec koncertu dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury - Grzegorz Rejer, w ramach podziękowania wręczył artyście szarlotkę z grójeckich jabłek.

Zaraz po Andrzeju Rosiewiczu mieszkańców bawił zespół Poparzeni Kawą Trzy - złożony przede wszystkim z dziennikarzy Radia Zet i RMF FM. Energiczne, chwytliwe kawałki, ciekawe teksty i do tego świetne wykonanie sprawiły, że na tym koncercie bawili się zarówno artyści, jak i publiczność. Wspólne śpiewanie, a później długa kolejka po autografy - mówią same za siebie. Były też elementy zaskoczenia, tak jak ten, gdy podczas piosenki „Do tańca” na scenie pojawił się kulturalny piesek - maskotka Grójeckiego Ośrodka Kultury, która tańczyła razem z zespołem.

Z kolei w niedzielę, 24 maja wystartowaliśmy o godz. 15.00 koncertem grójeckiego zespołu Sektor A, później wystąpili laureaci grójeckich festiwali. Szczególnie wyróżniła się Olga Lipińska - laureatka tegorocznego Festiwalu Piosenki Angielskiej, która wykonała utwór Whitney Houston "I have nothing". Niesamowicie czysty i mocny głos artystki sprawił, że niektórzy zamilkli na chwilę i słuchali w osłupieniu. Następnie na scenę wkroczył Stasiek Wielanek z Kapelą Warszawską. Usłyszeliśmy folklor warszawski, ale także utwory wojenne, okupacyjne, szmoncesy, rubaszne przyśpiewki, jak również autorskie utwory Wielanka.  - Grójec jest mi bliski, bo występowałem tu nie raz i zawsze z wielką chęcią tu gram. Można powiedzieć, że Wasze miasto jest prawie jak dzielnica Warszawy - powiedział nam po koncercie Stasiek Wielanek.
 
Około godz. 19.30 wystąpił zespół Piersi, którego twórczość charakteryzują prześmiewcze teksty, dotykające kwestii społecznych, kulturalnych i politycznych w Polsce. Artyści zagrali m.in. „Bałkanicę” i „07 zgłoś się” - utwory, które stały się hitami w ostatnim czasie. Występ zgromadził liczne grono fanów, którzy stali po autografy w długich kolejkach.

Gwiazdą ostatniego dnia tegorocznego Święta Kwitnących Jabłoni była młoda piosenkarka zyskująca coraz większą sławę nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej - Margaret. Usłyszeliśmy m.in. „Thank You Very Much”, “Wasted” czy “Start a Fire”. Wiele osób, szczególnie nastolatków, czekało specjalnie na ten koncert i można powiedzieć, że artystka nie zawiodła swoich wielbicieli. Po koncercie były wspólne zdjęcia, autografy, uściski. Niektórzy nucili fragmenty piosenek, zadawali pytania, a inni skandowali imię swojej idolki.

Tegoroczne ŚKJ dobiegło końca, do zobaczenia za rok!
 

Ilona Feliksiak

SKJ 1d

SKJ 2d

SKJ 3d

SKJ 4d

SKJ 5d