• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi na Węgrzech

Szkoła w miejscowości Gyula położonej około 200 km od Budapesztu była gospodarzem ostatniej, czerwcowej wizyty partnerskiej związanej z koordynowanym przez L.O. im. P. Skargi w Grójcu projektem pt. "Through Small Steps To Giant Leaps - my contribution to a United Europe" w ramach programu Comenius 2013-2015.

Głównym celem wizyty na Węgrzech było podsumowanie dwuletniej współpracy. Punkt kulminacyjny stanowiła przygotowana przez uczniów podczas kilkudniowych warsztatów przemowa na temat: "Why are we proud to be European?" (Dlaczego jesteśmy dumni z bycia Europejczykami?) oraz tzw. "Flash mob", spontaniczny występ na głównym rynku miasta propagujący idee projektu.

LO Wegry 2dLO Wegry 1d
          
Podczas wizyty, oprócz wspólnych warsztatów i prób do występu, uczniowie mogli poznać miejscowość Gyula, uczestnicząc w grze miejskiej, polegającej na rozwiązaniu quizu na temat historii miasta i interesujących zabytków. Samo miasteczko ma charakter uzdrowiskowy, słynie ze swych wód termalnych, więc jest to miejsce chętnie odwiedzane przez kuracjuszy.

LO Wegry 3dLO Wegry 4d
         
Ciepłe powitanie uczestników wizyty przez lokalne władze, nauczycieli, rodziców uczniów goszczących oraz lokalną społeczność z pewnością zapewni miłe wspomnienia. Integracja, przełamanie stereotypów oraz barier językowych, poszerzenie wiedzy kulturoznawczej, aktywne uczestniczenie w zadaniach do realizacji, to tylko niektóre z celów osiągniętych dzięki projektowi.

LO Wegry 5dLO Wegry 6d
   
Współpraca między nauczycielami przygotowującymi uczniów do tej i wcześniejszych wizyt z pewnością będzie kontynuowana, tym bardziej, że dwuletnia kooperacja umożliwiła nawiązanie długotrwałych przyjaźni.

Formalna data zakończenia projektu to koniec lipca 2015r. Informacje na temat zrealizowanych dotychczas zadań można znaleźć na stronie: comenius.logrojec.pl lub www.logrojec.pl (w zakładce "Comenius").

 

Paweł Pośnik

koordynator projektu