• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Grójec upamiętnił powstańców warszawskich

1 sierpnia 2015r. Grójczanie uczcili 71 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na Placu Wolności zainaugurował występ orkiestry wojskowej z Radomia pod dowództwem Asystenta Kapelmistrza st. chor. sztab. Tomasza Chwalińskiego.

Następnie ks. kapelan Stefan Kazulak dziekan dekanatu grójeckiego, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego oraz ks. Zbigniew Suchecki proboszcz parafii św. Mikołaja odprawili mszę świętą polową. W nabożeństwie wzięli udział m.in. bohaterowie powstania kpt. w st. spocz. Leon Komorowski członek ROAK AK Grójec, por. w st. spocz. Henryk Kowalczyk żołnierz AK, kpt. w st. spocz. Piotr Zwoliński żołnierz AK, ppor. w st. spocz. Jerzy Zagórski żołnierz AK, a także poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski, zastępca burmistrza Gminy i Miasta Grójec Tadeusz Krzyżanowski, przedstawiciele rad gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji  i organizacji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Grójca.

Po mszy zebrani goście przeszli pod pomnik Bohaterów Poległych o Wyzwolenie Narodowe, aby uczestniczyć w dalszych uroczystościach upamiętniających bohaterskich powstańców. O godz. 17.00 zawyły syreny alarmowe. Ku czci walczących w Powstaniu Warszawskim wypuszczono w powietrze symboliczne biało - czerwone balony. Moment rozpoczęcia akcji powstańczej uczcili również kibice klubu Legia Warszawa z Grójca, którzy przez całą uroczystość trzymali transparent z napisem "Głuszec - Grójec" i symbolem Polski Walczącej. W godzinę "W" odpalili oni race i wznieśli okrzyki "Cześć i chwała bohaterom". Kilka minut później tradycyjnie już odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego oddała salwę honorową. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste składanie kwiatów przez przedstawicieli władz, instytucji, organizacji i mieszkańców. Nie zabrakło również symbolicznego zapalenia znicza, którego wspólnie z kombatantami dokonał Dowódca 1. ORel płk Andrzej Kozera.

Na koniec głos zabrał żołnierz Armii Krajowej ppor. w st. spocz. Jerzy Zagórski. Wspominając poświęcenie i trud powstańców, czcigodny kombatant zaapelował : "zwracam się do was młodzieży miasta Grójec, gminy i powiatu, gdy my starsi też odejdziemy na wieczną wartę, jeśli kochacie ojczyznę jak wasi dziadowie, uszanujcie te popioły, gdziekolwiek by one leżały i po wiek wieków pamiątki te przechowajcie dla przyszłych pokoleń."

Po uroczystościach na rynku, w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie z żołnierzem AK Piotrem Zwolińskim, który opowiedział nie tylko o swoich powstańczych losach, ale również o trudnych latach powojennych, w tym o emigracji do Kanady i pomocy, jaką organizował dla rodaków w kraju.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwieńczyła projekcja filmu pt. "Miasto 44" w kinie GOK.

Anna Kamińska

powstanie 1d

powstanie 2d

powstanie 3d

powstanie 4d

powstanie 5d

powstanie 6d

powstanie 7d

powstanie 8d

powstanie 9d

powstanie 10d

powstanie 11d

powstanie 12d

powstanie 13d

powstanie 14d