plakat obchodow gora m

Bezpieczne ferie 2017

bezpieczne ferieJuż za kilka dni rozpoczną się ferie zimowe w województwie mazowieckim. Jak co roku, nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży wypoczywających w naszym powiecie czuwać będą grójeccy policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznego wypoczynku.

Poradnik:

 • Upewnijmy się, że przygotowaliśmy samochód do podróży. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.
 • Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.

Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą, część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych, czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety niektóre z dzieci nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.

 • Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!
 • Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.
 • Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
 • Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek, jezior i stawów. Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.
 • Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.
 • Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.
 • Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.

Rady dla najmłodszych:

 • Do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.
 • Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze - nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu.
 • Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.
 • Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:
  - nie wpadaj w panikę,
  - nie wykonuj zbędnych ruchów,
  - działaj szybko i zdecydowanie,
  - złap się krawędzi lodu,
  - wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
  - staraj się wypełznąć na lód,
  - trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu,
  - zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu !

Przypominamy, że w okresie ferii policjanci będą prowadzić wzmożone działania kontrolno - prewencyjne. Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokarów, busów, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Funkcjonariusze sprawdzać też będą miejsca zbiorowego wypoczynku dzieci i spotkają się z uczestnikami aby porozmawiać o bezpieczeństwie.

Zachęcamy także wszystkich rodziców, organizatorów wycieczek i wyjazdów na zimowiska do zgłaszania kontroli autobusów. Kontrolę najlepiej zgłosić z dwudniowym wyprzedzeniem dzwoniąc na numer (48) 668 72 26, (48) 668 72 44 lub (48) 668 72 00 lub osobiście w KPP w Grójcu.

KPP w Grójcu

Witam Państwa
na stronach serwisu
internetowego społeczności
Gminy i Miasta Grójec
 

Burmistrz
Jacek Stolarski

Załatw sprawę

wydzial gospodarki nieruchomosci
pomoc spoleczna oswiata

pszok1

 

certyfikat miejsce przyjazne seniorom