• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Manewry ratownicze sezonu zimowego 2017/2018

manewry mW dniu 12 grudnia o godzinie 11:00 na terenie Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Grójec w Leśnictwie Głuchów odbyły się manewry jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Grójec, Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Komendy Powiatowej PSP w Grójcu, Komendy Powiatowej Policji oraz innych inspekcji i straży. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie sposobu prowadzonych działań w czasie trwania sezonu zimowego 2017/2018. 

Plan ćwiczeń obejmował założenia, które związane były z silnymi opadami śniegu oraz zerwanymi liniami energetycznymi przez powalone drzewa. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano zatarasowaną drogę leśną prowadząca do zabudowań w miejscowości Podole. Droga była całkowicie nieprzejezdna. W pierwszej fazie działania straży polegały na usunięciu drzew z drogi za pomocą sprzętu spalinowego. Jednocześnie przyjeżdżające na miejsce zdarzenia kolejne zastępy prowadziły działania związane z dostawą energii elektrycznej dla domów, w których to występowało zagrożenie życia. Prowadzone były także działania poszukiwawczo-ratownicze w lesie osoby, która wyszła z domu w celu zaalarmowania odpowiednich służb o zaistniałym zagrożeniu. W związku z brakiem zasilania przeprowadzono także ewakuacje osób zagrożonych do miejsca bezpiecznego. Bardzo ciężkie warunki pogodowe oraz długotrwałe działania wpłynęły na decyzję Kierującego Działaniami Ratowniczymi, który zwrócił się do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Grójcu o zadysponowanie na miejsce działań dodatkowych sił w postaci zabezpieczenia logistycznego w zakresie ciepłych napojów oraz posiłków dla strażaków i ewakuowanych mieszkańców.
Na miejscu zdarzenia uczestniczyły następujące zastępy straży pożarnej:
•    OSP Gościeńczyce (GBA 2,5/16)
•    OSP Grójec (GBA 3,5/35 oraz SLOp)
•    OSP Kośmin (GBA 2,5/16)
•    OSP Mirowice (GBA 2,5/16)
•    OSP Pabierowice (GBA 2,5/16)
•    OSP Zalesie (GBA 2,5/16)
•    JRG Grójec (GBA 2,7/28, SLRt, SLRR, Mikrobus, SLOp, SLKw)

    Całość ćwiczeń obserwowana była przez Sztab Zarządzania Kryzysowego Powiatu Grójeckiego, który był jednym z organizatorów ćwiczeń. Na miejscu obecni byli również Wicestarosta Powiatu Grójeckiego Dariusz Piątkowski, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Karol Biedrzycki, Komendant Powiatowy PSP w Grójcu st. bryg Jacek Wichowski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Grójcu st. bryg Bogusław Sikorski, Komendant Powiatowy Policji w Grójcu nadkom. Robert Faryna, Komendant Gminno-Miejski ZOSP RP w Grójcu Sławomir Maroszek, Zastępca Nadleśniczego Tomasz Atłowski. Podczas zbiórki podsumowania ćwiczeń dokonał Komendant Powiatowy PSP oceniając w sposób bardzo dobry prowadzone działania.
 
Organizowane manewry to doskonała okazja do sprawdzenia wyszkolenia ratowników, sprzętu będącego na wyposażeniu pojazdów, mobilności oraz komunikacji i współdziałania między jednostkami na wypadek wystąpienia zagrożenia. Takie ćwiczenia w Gminie Grójec odbywają się minimum raz w roku i za każdym razem ćwiczone są inne założenia. Każdy strażak wie, że nie ma takiej samej drugiej akcji dlatego to musimy być zawsze przygotowani do różnego rodzaju zdarzeń, a wszelkiego rodzaju ćwiczenia w tym nam pomagają.

Na koniec każdy otrzymał ciepły posiłek wraz z ciepłymi napojami przygotowanymi przez Sekcją Kwatermistrzowską (logistyka) Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu na potrzeby długotrwałych działań.

Komendant Gminno-Miejski ZOSP RP w Grójcu
dh. Sławomir Maroszek

manewry 1mmanewry 2mmanewry 3mmanewry 4mmanewry 5mmanewry 6m