• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Widoczni na drodze w Gminie Grójec

p mW środę 25  kwietnia 2018 roku w Publicznych Szkołach Podstawowych w Bikówku, Częstoniewie i Lesznowoli Komenda Powiatowa Policji w Grójcu wspólnie z Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Uzależnień przeprowadzili wspólne kampanie informacyjno-edukacyjne pt. „Niebieski przyjaciel przypomina, odblaski nosi cała rodzina” oraz „Widoczni na drodze”. W ramach akcji przekazano wszystkim uczniom blisko 500 kamizelek odblaskowych, które zakupiono ze środków przeznaczonych na profilaktykę rozwiązywania problemów alkoholowych w naszej gminie.

W spotkaniach z dziećmi uczestniczyli Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Radosław Kaczmarek, Pełnomocnik Burmistrza ds. Uzależnień Karol Biedrzycki oraz policjantki Agnieszka Wójcik i Karolina Krawczyk z Wydziału Prewencji KPP w Grójcu.

Przekazane kamizelki w niebieskim kolorze mają kojarzyć się z Policją, czyli „Niebieskim przyjacielem” i nie krępować najmłodszych obywateli w kontaktach z funkcjonariuszami, do których w sytuacjach zagrożenia zawsze można zwrócić się o pomoc.  W trakcie spotkania dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz dowiedziały się o zagrożeniach ze strony kierowców będących pod wpływem alkoholu. Podczas pogadanki uczniowie mieli możliwość założenia alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu (imitowały stan nietrzeźwości 0,8 – 1,5 promila).

Okazało się, że włożenie alkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, zniekształceniem widzianego obrazu oraz pogorszeniem koordynacji ruchowej. Takie ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu.

 

Karol Biedrzycki
Pełnomocnik Burmistrza ds. Uzależnień

p 1mp 2mp 3mp 4mp 5mp 6mp 7mp 8mp 9m