• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4
piknik pilkarski m 
 

Obchody 74. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

p mW środę, 1 sierpnia mieszkańcy Gminy Grójec oddali cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego. W uroczystości 74. rocznicy wybuchu powstania na Placu Wolności zgromadzili się: przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, dyrektorzy jednostek gminnych, szkół, instytucji  i organizacji, harcerze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. W tegoroczne obchody liczniej włączyli się strażacy gminnych OSP wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi.

Tradycyjnie o godz. 17.00 w mieście zawyły syreny alarmowe oraz syreny zgromadzonych na placu wozów strażackich. Godzinę "W" uczcili także kibice klubu Legia Warszawa z Grójca, którzy odpalili race i wznieśli okrzyki "Cześć i chwała bohaterom".

Następnie zebrani na placu odśpiewali Hymn Państwowy, po którym odczytany został Apel Pamięci. W dalszej kolejności kompania honorowa 1.ORel oddała salwę dla uczczenia poległych za wolność Ojczyzny. Na koniec uroczystości zebrane delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Poległych o Wyzwolenie Narodowe. Ostatnim akcentem obchodów na Placu Wolności było zapalenie symbolicznego znicza przez Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Jacka Stolarskiego, Dowódcę 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk. Andrzeja Kozerę oraz pełnomocnika Dowódcy 61. Batalionu Piechoty Lekkiej mjr. Romana Kacprzak.

Po uroczystościach na placu uczestnicy obchodów przeszli do kościoła św. Mikołaja, gdzie o godz. 18.00 została odprawiona Msza Święta w intencji powstańców poległych w Powstaniu Warszawskim. Nabożeństwo odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem sztandaru i kompanii honorowej 1.ORel.

Burmistrz Gminy i Miasta Grójec składa szczególne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne obchody oraz przybyłym mieszkańcom.

p 1mp 2mp 3mp 4mp 5mp 6mp 7mp 8mp 9mp 10mp 11mp 12mp 13mp 14mp 15mp 16mp 17mp 18m