• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Badania przesiewowe dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych

badaniaInstytut Fizjologii i Patologii Słuchu rozpoczął realizację Programu badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019. Jest on realizowany w 4 miastach na prawach powiatu (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce) oraz 33 powiatach (białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, gostyniński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, ostrowski, otwocki, piaseczyński, płocki, płoński, pruszkowski,  przasnyski, pułtuski, radomski, siedlecki, sierpecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński, żyrardowski).

Program współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej, Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych – zwiększenie wczesnej wykrywalności i ocena ilości zaburzeń słuchu u dzieci klas pierwszych szkół podstawowych, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Zasadniczym celem tego Programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego.

Realizacja bezpłatnych i dobrowolnych badań przesiewowych słuchu planowana jest w dwóch edycjach w okresie od października 2017 r. do czerwca 2018r. (dla uczniów uczęszczających do kl. I w roku szkolnym 2017/2018) oraz od września 2018 r. do grudnia 2018 r. (dla uczniów uczęszczających do kl. I w roku szkolnym 2018/2019).

W ramach Programu zostaną wykonane w szkołach audiometryczne badania przesiewowe słuchu, po uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów oraz uprzedniej kwalifikacji lekarskiej. Wszystkie badania są nieuciążliwe, nieinwazyjne i bezbolesne, wymagają jednak współpracy dziecka z osobą przeprowadzającą badanie.

Przed przystąpieniem do badania uczniów klas pierwszych odbędą się również w szkołach spotkania informacyjno - edukacyjne dla dzieci, rodziców/opiekunów oraz pracowników szkół.

Zachęcamy do skorzystania z możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań przesiewowych słuchu u Państwa dziecka.

Informacje o Programie dostępne są również na stronie internetowej: https://przesiewy-mazowsze.ifps.org.pl/. Wszelkie pytania, uwagi i opinie dotyczące organizacji i realizacji Programu prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numer telefonu 0 801 987 766.

 

Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński