• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

 

600 lecie banner

Z okazji nadchodzącego Jubileuszu 600-lecia Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im W. S. Laskowskiego w Grójcu oraz Grójecki Ośrodek Kultury przygotowały 3 konkursy:

Konkurs literacki m Konkurs multimedialny m Konkurs na piosenkę o Grojcu m

Likwidacja kasy w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu.

herbZ dniem 30.06.2019 roku następuje likwidacja kasy w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu.
Płatności na rzecz gminy można dokonywać:

- kartą płatniczą w budynku urzędu

- przelewem bankowym na konto urzędu 64 1240 5703 1111 0000 4901 3690

- w każdym oddziale Banku Pekao S.A. bez ponoszenia kosztów prowizji. Najbliższy oddział Banku Pekao S.A . znajduje się w Grójcu przy ul. Bankowej 11.

Rekultywacja zalewu w Głuchowie

zbiornik mW dniu 7 i 8 sierpnia 2018 r., podobnie jak w ubiegłym roku, przeprowadzono prace rekultywacyjne zbiornika wodnego na rzece Jeziorce w Głuchowie. Działania polegały na wprowadzeniu do środowiska wodnego płynnych preparatów mikrobiologicznych, których zadaniem jest poprawa stanu ekosystemu tego akwenu wg metody dra Sitarka, która jest bezinwazyjna i nie narusza struktury zbiornika.

Zastosowane w 2017 r. szczepy bakteryjne przez 12 miesięcy prowadziły konsumpcję mułu rzecznego, eliminowały drobnoustroje chorobotwórcze niebezpieczne dla ryb i ludzi oraz oczyszczały wodę z glonów i próchnicy zawieszonej w masie wodnej, powodujących mętność i żółto - brunatną barwę wody. W wyniku pomiarów miąższości osadów dennych w wyznaczonych punktach, po upływie roku stwierdzono ich spadek o ok. 30 %. Zmierzono także przezroczystość wody, która zwiększyła się o prawie 2,5 raza. Zlikwidowano odory gnilne.

Intensywna praca mikroorganizmów objawiła się wyższym wskaźnikiem fosforu i azotu. Ponieważ ilość zalegającego w zbiorniku mułu była bardzo duża (w jednym z punktów pomiarowych nawet 180 cm), proces oczyszczania trwa. W bieżącym roku konieczne okazało się przeprowadzenie kolejnego zabiegu mineralizacji nagromadzonych zanieczyszczeń i osadów.

Działania rekultywacyjne przeprowadziła firma ACS Poland sp. z o.o. z Ożarowa. Koszt prac wyniósł 48 060,00 zł. Środki na ten cel przekazało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, którego Gmina Grójec jest członkiem.

zbiornik 1mzbiornik 2mzbiornik 3m