O Grójcu

DKF "Jasminum": 4 MIESIĄCE, 3 TYGODNIE i 2 DNI (reż. Cristian Mungiu)

18.01.2008 r. (piątek), godz. 17.00, sala kinowa GOK, wstęp: 5 zł!!!
Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Jasminum”działającego w Grójeckim Ośrodku Kultury zaprezentujemy Państwu nagrodzony Złotą Palmą, czyli główną nagrodą festiwalu filmowego w Cannes, uznawany na bezwzględnie najlepszy europejski film roku 2007, dramat rumuńskiego reżysera debiutantki Cristiana Mungiu „4 MIESIĄCE, 3 TYGODNIE i 2 DNI”. Murowany kandydat do Oskara w kategorii Film Nieanglojęzczny. Trzeba go obejrzeć! Trzeba o nim porozmawiać! ZAPRASZAMY!!!

Schyłkowe lata komunizmu w Rumunii. Ponurzy ludzie, nieoświetlone, opustoszałe, zimowe ulice, szarość i wszechobecna brzydota. Nic, co dawałoby choć odrobinę nadziei na zmianę, na lepsze, kolorowe, bardziej radosne życie. W takich realiach żyją i studiują przyjaciółki Otilia i Gabita, dla których, mimo wszystko, życie ma jeszcze posmak przygody i oczekiwania na spełnienie marzeń. Do czasu jednak, kiedy Gabita dowiaduje się, że jest w ciąży. Boi się zostać samotną matką, obawia się reakcji rodziców i otoczenia, nie chce rzucić studiów. Aborcja byłaby jakimś wyjściem z sytuacji, jest jednak nielegalna; poddanie się zabiegowi to już nie tylko dylemat moralny, ale również swoiste „droczenie się” z władzą, totalitaryzmem. Otylia pomaga swojej przyjaciółce w załatwieniu wszystkich formalności, rezerwuje pokoik w tanim hotelu, umawia spotkanie z tajemniczym Panem Bebe, podtrzymuje na duchu i wspiera. Obie dziewczyny razem przechodzą przez doświadczenie, po którym nic już nie będzie takie samo.
4 MIESIĄCE, 3 TYGODNIE i 2 DNI to część większego projektu, noszącego tytuł „Tales from the Golden Age” - osobiste, subiektywne spojrzenie na historię komunizmu w Rumunii. U podstaw całego projektu leży idea przybliżenia tych nienormalnych czasów, kiedy ludzie starali się żyć normalnie. Projekt jest próbą opisania czasów komunizmu nie w sposób bezpośredni, ale poprzez ludzi i ich indywidualne historie.
Barbara Hollender („Rzeczpospolita”): Mungiu pokazał upokorzenia dwóch kobiet, ale w tle jest też totalitaryzm i tamten czas - smutnych, szarych ludzi na ulicy, ordynarnych recepcjonistek w hotelu, strachu, ingerencji państwa w prywatne życie obywateli. Znakomity obraz. Prosty i wstrząsający. 
Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”): Wartość filmu Mungiu polega na tym, że pozostajemy w pełnej solidarności z bohaterką, Otilią. Ta dziewczyna, pomagając koleżance, zaczyna sobie uświadamiać, jak wygląda jej własne życie. Mała tragedia, która staje się udziałem obu dziewcząt, wymaga zabicia w sobie uczuć, aby pod koniec dnia móc przejść nad wszystkim do porządku dziennego.
Cristian Mungiu: „Zakaz aborcji został wprowadzony w Rumunii w 1966 roku. Efekt był natychmiastowy: od 1970 roku przyszły na świat cztery olbrzymie generacje dzieci, kilkakrotnie liczniejsze aniżeli te sprzed 1966 roku. Liczba dzieci w klasach wzrosła z 28 do 36. Liczba klas w szkołach wzrosła z 2 czy 3 do 9 lub 10. Kiedy zacząłem chodzić do szkoły w mojej klasie było 7 chłopców o imieniu Cristian, brakowało nawet imion dla takiej liczby dzieci. Bardzo szybko kobiety zaczęły uciekać się do nielegalnych zabiegów. Źródła podają, że pod koniec komunizmu ponad 500 000 kobiet zmarło z tego powodu. W takim kontekście aborcja przestała być kojarzona z moralnością, a zaczęła być postrzegana jako akt buntu i oporu wobec reżimu”.

4 MIESIĄCE., 3 TYGODNIE, 2 DNI (tyt. org. „4 luni, 3 saptamini si 2 zile”), dramat, występują: Anamaria Marinca (Otilia), Laura Vasiliu (Gabita), Vlad Ivanov (Bebe), Alexandru Potocean (Adi), Luminita Gheorghiu (Gina Radu, matka Adi), Ion Grosu (Portar), Adi Carauleanu, Ion Sapdaru, Teodor Corban, Tania Popa, Cerasela Iosifescu, Doru Ana, Eugenia Bosânceanu, Marioara Sterian i inni, reżyseria: Cristian Mungiu, scenariusz: Cristian Mungiu, zdjęcia: Oleg Mutu, montaż: Dana Bunescu, scenografia: Mihaela Poenaru, czas trwania: 113 min., Rumunia, 2007