O Grójcu

Śliczna Gwiazdka wschodzi nam
już na niebie światłem lśni
Bo w Beltejem przyszedł Pan,
Jezus się narodził dziś.
/ kolęda/

Tę prawdę o Chrystusie Bogu - o narodzinach w żłóbku, w zimnej stajence przybliżyły nam dzieci z grupy IV ( 6 latki ) z Publicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej w Grójcu przy ulicy Mogielnickiej 15 w jasełkach misyjnych. Odbyły się one 6 stycznia o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Grójeckiego Ośrodka Kultury, dzięki uprzejmości p. dyrektora mgr Grzegorza Rejera i pracowników, którzy poświęcili swój cenny czas. W tym dniu aura spłatała nam figla. Drogi były oblodzone i zaczął padać śnieg. Nie wszyscy mogli dotrzeć. Jednak atmosfera i hojność widzów przeszła nasze oczekiwania

Myślą przewodnią jasełek było uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych: głodnych, chorych, cierpiących, ludzi całego świata. Nie możemy być spokojni, gdy tylu ludzi na świecie nie zna jeszcze Chrystusa. Dlatego od kilku lat wystawiamy jasełka misyjne, z których dochód przeznaczamy na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. W tym roku ofiary przeznaczone zostały na potrzeby dzieci w Peru. Widzowie wyrazili swoją radość, wdzięczność i hojność składając dobrowolną ofiarę, którą zbierały nasze absolwentki : Justyna Jasiorowska i Paula Kwapisz. W sumie zebrano 443,00 zł.

Nad całością jasełek, pomysłem czuwała s. Maria Lużyńska wraz z nauczycielkami z grupy IV: Ewą Popkowicz, Anetą Wieteską. Nad  doborem strojów małych artystów czuwała s. Bogusława Stańczyk.

Treść jasełek uzupełniały tradycyjne i współczesne kolędy, barwne, czasem egzotyczne stroje charakterystyczne dla danych kontynentów. Zostały one wykonane przy współpracy i zaangażowaniu personelu, rodziców i dzieci z grupy IV, którym serdecznie dziękuję za okazaną pomoc.

Po zakończeniu jasełek mali wykonawcy zostali nagrodzeni brawami i słodyczami.
W jasełkach wystąpili:
Maryja- Izabela Karolak
Józef- Filip Grzędowski

Narrator- Patrycja Cytryńska

Kobiety- Oliwia Kot, Natalia Krawczak

Babcia- Oliwia Stykowska

Pasterze- Dominik Woźniak, Michał Jasiorowski, Jakub Krajewski, Karol Panek, Dorian Kot

Aniołowie-  Paulina Bąkiewicz, Weronika Pawelec, Natalia Rosłan

Trzej Królowie- Sebastian Kochaniak, Dawid Obszta, Jakub Nowak

Dzieci Europy - Karolina Marcinkowska, Natalia Krekora

Dziecko Afryki - Agata Aleksandrowa

Dziecko Azji- Mateusz Traczyk

Dzieci Australii i Oceanii- Aleksandra Zaranek, Justyna Grochowska

Dziecko Indiańskie - Zuzanna Romanowska.

Radosna to nowina,
Że Zbawiciel jest z nami.
Podzielmy się wiarą
Z dziećmi – Peruwiańczykami.
Niech poznają Jezusa,
W sercu radość gości
By opiekę, dom i miłość
Miały w obfitości.

Razem z Trzema Królami i naszymi kolędnikami - przedszkolakami udaliśmy się  do Bożej Dzieciny z darem miłości i serca oraz gestem ludzkiej ofiarności. Wierzymy, że Chrystus najlepiej zatroszczy się o to, aby nad każdym mieszkańcem ziemskiego globu zajaśniała Betlejemska Gwiazda, Gwiazda mocy, pokoju, miłości i pocieszenia.

Szczęśliwych tylko dni życzymy dzisiaj Wam
Niech miłość mieszka w nas,
rozgrzewa serca nam.
Na niebie tyle gwiazd,
Gdy lecą powiedz mi,

Że pragniesz tak jak ja,

By świat w pokoju żył.

/ kolęda/

Każdy może otworzyć swoje serce na potrzeby drugiego człowieka i stać się misjonarzem nie wyjeżdżając z Grójca lub z innego miejsca zamieszkania…

s. Maria Lużyńska