100_na_stadionie_m

Pobiegli zgodnie z planem

W sobotę 1 października 2011r. na Stadionie Grójeckiego Ośrodka Sportu „Mazowsze” odbyło się nietypowe wydarzenie biegowe t j. „Setka na Stadionie”. Była to próba przebiegnięcia 100 km w biegu ciągłym na bieżni 400 metrowej w czasie poniżej 10 godzin.

Organizatorem „Setki na stadionie” było Stowarzyszenie Biegiem przez Polskę we współpracy z GOS-em, który udostępnił obiekty sportowe. W próbie pokonania 100 kilometrów wziął udział Tomasz Pelchen i Jacek Chałupka - maratończycy z Powiatu Grójeckiego, którzy na swoim koncie mają nie tylko biegi na dystansie maratonu, ale także biegi 24 godzinne jak i biegi wielodniowe.

100_na_stadionie1_d

100_na_stadionie2_d

Start sobotniego biegu zaplanowany został na godzinę 8 rano oraz ustalono, że tempo biegu nie będzie niższe niż 10 km/h. Po starcie biegaczy do pracy przystąpili serwisanci, czyli osoby pomagające biegaczom na punkcie odżywczym, który znajdował się na stadionie podając banany, kisiel, kaszki mleczne, czekoladę, pomarańczę, napoje izotoniczne i wodę, czyli wszystko to, co bogate jest w energię potrzebną do biegu. Ciekawym epizodem było mycie nóg zawodnikom, które były czarne od szutrowej nawierzchni bieżni.

100_na_stadionie5_d

Około godziny 15-16, czyli było to już 7-8 godzin biegu, pokonawszy kilka kryzysów, wiadomo było, że bieg zakończy się wcześniej niż zakładano. I tak tez się stało! Tomek i Jacek pokonali dystans 100 kilometrów na stadionie w czasie 9 godzin, 34 minut i 4 sekund, co dało w sumie 250 okrążeń.

100_na_stadionie3_d

100_na_stadionie4_d

Celem głównym tego biegu nie było bicie rekordów czy ustanawianie własnych życiówek, ale propagowanie biegów ultra długich na terenie powiatu grójeckiego, które w Polsce tak naprawdę zaczynają się dopiero rozwijać i jak pokazał sobotni bieg wcale nie są nudne nawet dla kibiców, których było bardzo dużo i przychodzili przez cały dzień podglądać biegaczy. I na pewno wielu z nich zastanawiało się czy im się uda.

Stowarzyszenie
Biegiem przez Polskę