Komunikaty

PARCH JABŁONI
Weekendowe wysiewy zarodników parcha wywołane przez opady spowodowały wystąpienie infekcji na poziomie słabym. Zabiegi zapobiegawcze wykonane w czwartek, piątek w pełni chroniły przed tymi infekcjami.
Zalecamy kontynuowanie ochrony zapobiegawczej preparatem Delan 700 WG (0,5 kg/ha). Przed spodziewaną silną infekcją wskazane jest włączyć do ochrony środek Batalion 450 SC (0,7 l/ha).
Należy mieć na uwadze bardzo silny przyrost liści: zabiegi zapobiegawcze powinny być wykonane jak najkrócej przed deszczem.

ZWALCZANIE BRUNATNEJ ZGNILIZNY DRZEW PESTKOWYCH
Na początku kwitnienia wykonać pierwszy zabieg zwalczający brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Zabieg jest szczególnie ważny w sadach, w których w zeszłym roku obserwowano problemy z brunatną zgnilizną. W przypadku odmian szczególnie wrażliwych na tę chorobę wykonać dwa zabiegi: na początku i w pełni kwitnienia.
Stosować jeden z preparatów:
preparat miedziowy, np. Copper Max NEW 50 WP 1,5 kg/ha lub
preparat zawierający tebukonazol, np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha lub
preparat zawierający difenokonazol, np. Score 250 EC w dawce 0,2 l/ha lub
Kaptan Plus 71,5 WP w dawce 2 kg/ha.

MIODÓWKA GRUSZOWA
Przed kwitnieniem grusz, w okresie intensywnego składania jaj i początku wylęgania się larw, w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości należy wykonać zwalczanie miodówki środkiem Dimilin 480 SC w dawce 0,375 l/ha. Preparat jest selektywny dla organizmów pożytecznych, lecz nie należy go stosować w trakcie kwitnienia. Substancja aktywna należy do nowej grupy chemicznej w ochronie przed miodówką, co sprawia, że preparat jest cenny w programach antyodpornościowych.

NAWOŻENIE POZAKORZENIOWE JABŁONI
Kontynuujemy nawożenie dolistne nawozami bogatymi w azot. Proponujemy wykonać zabieg gotową mieszanką FruitAkademia na zielony pąk (7 kg/ha).
Od fazy różowego pąka należy stosować nawozy bogate w mikroelementy oraz azot  i magnez – gotową  propozycją jest nawóz FruitAkademia na różowy pąk (7 kg/ha).
Powierzchnia liści z każdym dniem wzrasta. Aby poprawić przyswajalność składników pokarmowych polecamy dodawać Megafol w dawce 1 l/ha.

NAWOŻENIE POZAKORZENIOWE PESTKOWYCH
W sadach czereśniowych rozpoczyna się kwitnienie. Należy wzmocnić kwiaty stosując nawóz FruitAkademia na zielony pąk (7 kg/ha) z dodatkiem fosforynu Prevent P 1,5 l/ha.

SKS 5 2016 Parch jabłoni: Delan 0,5kg, Batalion 0,7L; Miodówka gruszowa: Dimilin 0,375L; Brunatna zgnilizna pestkowych: CopperMax New 1,5kg; Dolistnie jabłoń: FA zielony pąk +Megafol 1L; pestkowe: FA zielony pąk +Prevent P 1,5L.
http://zzowarka.pl/download/SKS_5_2016.pdf