Redakcja

PARĘ OSÓB, MAŁY CZAS

DKF "Jasminum": PARĘ OSÓB, MAŁY CZAS (reż. Andrzej Barański)01.02.2008 r. (piątek), godz. 17.00, sala kinowa GOK, wstęp: 5 zł!!!
Już w najbliższy piątek zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Jasminum” działającym w Grójeckim Ośrodku Kultury. Tym razem zaprezentujemy Państwu film pt. „PARĘ OSÓB, MAŁY CZAS”. Wiele nagród, bardzo ciekawa historia, świetna rola Krystyny Jandy, a po seansie rozmowa z reżyserem - ANDRZEJEM BARAŃSKIM. Ten wieczór trzeba spędzić w GOK-u!

Scenariusz powstał na podstawie książki „Dziennik we dwoje” autorstwa Jadwigi Stańczakowej, która była niewidoma. Mieszkała z apodyktycznym ojcem, którego nadopiekuńczość sprawiła, że była osobą niesamodzielną. Przyjaźń z Mironem Białoszewskim, człowiekiem nieco ekscentrycznym, poetą i oryginalnym prozaikiem całkowicie odmieniło jej życie. Niezaradność Mirona w sprawach codziennych uaktywniało i usamodzielniało Jadwigę, która pełniła rolę sekretarza Mirona. Nagrywała na magnetofon dyktowane przez niego teksty, a następnie przepisywała je na maszynie. Poeta odwzajemniał się udzielając rad i poprawiając pisany przez nią dziennik. Ale nie tylko ze względów praktycznych byli sobie potrzebni, to również głębsza potrzeba psychiczna wynikająca z całej komplikacji ich życia. Ta przyjaźń miała również wpływ na twórczość Mirona.
Andrzej Barański: „"Dziennik we dwoje" ukazał się w małym nakładzie i jest wielką rzadkością nawet w obiegu antykwarycznym. Swój egzemplarz dostałem od samej Jadwigi Stańczakowej. Planowałem kiedyś nakręcenie filmu na podstawie "Zawału" Białoszewskiego, jednak problemy z pozyskaniem praw autorskich cały czas oddalały realizację. Stańczakowa przysłała mi wtedy swój "Dziennik" z dedykacją, w której zachęcała mnie do dalszych prób adaptacji prozy Białoszewskiego. Wtedy też poznałem wiersze Jadwigi. "Zawału" ostatecznie nie zekranizowałem, ale zainteresowałem się "Dziennikiem we dwoje”.
„Zwykle wystarczy jedna ciekawa postać, żeby powstał film. Tutaj miałem dwie, i to jakie! Przy czym wartością filmową nie była dla mnie wyłącznie ich oryginalność, tylko zwyczajne pozytywne wartości. W ich związku jest coś bardzo ludzkiego. Realizacja filmu jest zawsze dla mnie rodzajem promocji osoby albo stylu życia, bycia człowiekiem. Jest to dla mnie mocny argument, który tym razem pozwolił mi trwać przy tym projekcje przez siedem lat”.
Tadeusz Sobolewski: „...Ale mnie co innego wydaje się istotne. To, co Miron nazywał „czułością wszystkiego" albo „łapaniem radości za ogon", bo nawet jak się wyrwie, „zostaną pióra". Walka o szczęście pomiędzy nieszczęściami. Docenianie bytu, na przekór ograniczeniom, a może dzięki nim? Tej szczególnej umiejętności Miron uczy Jadwigę. Ale też sam się od niej uczy, gdy ona swoimi niewidzącymi dłońmi dotyka bukietu i mówi, że jest „piękny", i kiedy stara się rozpoznawać kolory palcami”.

PARĘ OSÓB, MAŁY CZAS, dramat, występują: Krystyna Janda (Jadwiga Stańczakowa), Andrzej Hudziak (Białoszewski Miron), Igor Przegrodzki (ojciec Jadwigi Stańczakowej), Arkadiusz Detmer (Tadeusz Sobolewski, zięć Jadwigi Stańczakowej), Monika Obara (Ania Sobolewska, córka Jadwigi Stańczakowej), Witold Skaruch (Julian), Elżbieta Kępińska (Stacha), Krystyna Tkacz (Zosia), Maria Gładkowska (Marysia), Joanna Pierzak (Agnieszka), Zdzisław Wardejn (Zdzisław Stańczak, były mąż Jadwigi Stańczakowej), Maria Klejdysz (Borkowa), Barbara Dziekan (Berbera), Żanna Gierasimowa (Anna, gosposia Stańczakowej), Tomasz Lengren (fotograf), Hanna Stankówna, Janusz Leśniewski (Lech Emfazy Stefański), Marysia Łyszkowska (Justyna Sobolewska, wnuczka Jadwigi Stańczakowej) i inni, reżyseria: Andrzej Barański, scenariusz: Andrzej Barański, zdjęcia: Dariusz Kuc,  montaż: Wanda Zeman, scenografia: Arkadiusz Kośmider, czas trwania: 95 min., Polska, 2007