Wyszukiwarka

Zasłużony i upamiętniony

16 września, w 76. rocznicę śmierci ostatniego przedwojennego burmistrza Tadeusza Olszewskiego, odbyła się uroczystość odsłonięcia grobu i pamiątkowej tablicy.


Obchody rozpoczęły się o 13:00 na starym cmentarzu przy ul. Mszczonowskiej, w miejscu spoczynku Tadeusza Olszewskiego. Wydarzenie zainaugurowała Monika Kozłowska (naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych). Następnie odśpiewano hymn narodowy, a potem głos zabrał burmistrz Dariusz Gwiazda. W swoim przemówieniu przybliżył sylwetkę Tadeusza Olszewskiego, podziękował właścicielom firmy Miet-Mar, państwu Święcickim, którzy zajęli się renowacją grobu oraz pamiątkową tablicą, a także proboszczowi kościoła pw. Św. Mikołaja Biskupa, ks. Zbigniewowi Stefaniakowi oraz płk Piotrowi Janickiemu z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, za organizacje i asystę honorową.

Patriota, działacz i społecznik


Inicjatorem uroczystości jest burmistrz Dariusz Gwiazda, który będąc jeszcze radnym, zabiegał o należyte upamiętnienie Olszewskiego. W 2017 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Grójcu odrzucono jednak uchwałę o nadaniu ulicy jego imienia. Radni zadecydowali wówczas, że ulica będzie nosiła nazwę Morelowa. – Dla mnie dzisiejsza uroczystość to bardzo ważna chwila. Historia Grójca jest mi niezmiernie bliska, a edukacja naszej młodzieży w tym zakresie jest jednym z zadań, które sobie postawiłem jako cel mojej działalności. Sama postać Tadeusza Olszewskiego jest niezwykła – gorący patriota, działacz i społecznik – dla mnie osobisty wzór do naśladowania. Jestem przekonany, że życie i działalność Tadeusza Olszewskiego stanie się symbolem trudnego losu bohaterów naszej Ojczyzny i jednocześnie będzie stanowić drogowskaz, a także wzór postawy patriotycznej oraz obywatelskiej – mówił burmistrz.

Bratanek
Rok temu, 19 września, podczas obchodów 600-lecia miasta, Tadeusz Olszewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Grójca przyznawany przez Radę Miejską. Medal odebrał jego bratanek profesor Andrzej Kazimierz Olszewski, który również pojawił się na uroczystości. – W końcu doczekaliśmy się tego momentu upamiętnienia mojego stryja, z którym w pewnym sensie spędziłem dzieciństwo. Nie urodziłem się co prawda w Grójcu, ale spędzałem tutaj wszystkie wakacje i święta. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Tadeusz Olszewski doznał takiego uznania, a były z tym problemy
przez wiele lat. Dziękuję bardzo raz jeszcze burmistrzowi, grójeckim radnym, wszystkim tym, którzy przyczynili się do dzisiejszych uroczystości – przemawiał bratanek ostatniego przedwojennego burmistrza Grójca.

Delegacje

W drugiej części uroczystości za pomocą słowa mówionego i śpiewanego przybliżono życiorys przedwojennego burmistrza. A dokonali tego: Mateusz Srebrzyński – nauczyciel PSP nr 2, Aleksandra Maliszewska, Dariusz Borkowski-Thiêù oraz Wiktor Sobkowiak – młodzi artyści związani z Grójeckim Ośrodkiem Kultury. Scenariusz uroczystości został przygotowany przez Monikę Kozłowską. Kwiaty pod pomnikiem złożyły m. in. delegacje: Gminy i Miasta Grójec na czele z burmistrzem Dariuszem Gwiazdą, z-cą Jarosławem Rupiewiczem, profesorem Andrzejem Olszewskim oraz dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury, Moniką Woźniak; Starostwa Powiatowego na czele z zastępcą starosty Jolantą Sitarek, a także przewodniczący rady miejskiej Karol Biedrzycki wraz z radnymi Małgorzatą Szymańczak oraz Arturem Szlisem; Teresa Bednarska reprezentująca posła na Sejm RP Marka Suskiego, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Grójec Pawłem Spława-Neyman, przedstawiciele Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej wraz z Wojskiem Obrony Terytorialnej; Komendy Powiatowej Policji Grójec oraz zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

 

artykuł miesięcznika Życie Grójca, autorstwa Szymona Wójcika

Facebook.com Twitter.com

Zobacz również