Wyszukiwarka

Gmina Grójec położona jest w województwie mazowieckim, na pograniczu Wysoczyzny Rawskiej i Równiny Warszawskiej, u zbiegu dwóch ważnych dróg krajowych łączących północną Polskę z południową oraz wschodnią część  kraju z zachodnią. Zajmuje powierzchnię 120,64 km2, zamieszkuje ją  blisko 25 000 osób, a liczba ta stale rośnie.

Początki osadnictwa w grójeckim datowane są na czasy średniowiecza, a prawa miejskie Grójec otrzymał w 1419 r. Najbardziej znaną postacią związana z naszym miastem jest ksiądz Piotr Skarga. Tu się urodził, wychował i pomagał lokalnej społeczności.

Tradycją grójeckiej kultury jest coroczne majowe Święto Kwitnących Jabłoni, które od samego początku wspiera lokalne tradycje związane z sadownictwem. Tytuł „największego sadu Europy” zawdzięczamy Królowej Bonie, która założyła na terenach grójecczyzny królewskie sady i rozpropagowała lokalne owoce na arenie światowej. Aktualnie jabłko grójeckie to produkt zastrzezony i chroniony geograficznie, co zapewnia unikatowy charakter naszego flagowego produktu. O renomie grójeckiego sadownictwa, nie tylko świadczy wielkość powierzchniowa gospodarstw, ale także stosowane w nich najnowsze rozwiązania technologiczne,  innowacyjność w procesie produkcji, nowoczesne przechowalnictwo oraz wykwalifikowani sadownicy.

Na terenie gminy Grójec działa kilkanaście placówek oświatowych, w tym 6 szkół podstawowych, 3 przedszkola publiczne oraz kilka prywatnych placówek przedszkolno-opiekuńczych. W najbliższej przyszłości jedną z ważniejszych inwestycji będzie budowa publicznego żłobka. Grójec to także bogata oferta sportowo-kulturowo-rekreacyjna. Przez cały rok Grójecki Ośrodek Kultury, Grójecki Ośrodek Sportu oraz lokalne organizacje pozarządowe dbają o atrakcyjną ofertę dla mieszkańców, którzy bardzo licznie biorą udział we wszelakich zajęciach, zawodach czy festynach.

Kiedyś Grójec kojarzony był wyłącznie z multikulturowym małym miastem produkującym jabłka. Dziś jest to prężnie rozwijające się miasto, w którym rozbudowuje się budownictwo mieszkalne i infrastruktura. Dobry dojazd do stolicy oraz możliwość podjęcia pracy w różnych zakładach i firmach powoduje, że w gminie coraz liczniej osiedlają się mieszkańcy z innych części województwa,  a nawet i kraju.  

Grójec to miasto przedsiębiorczości i rozwoju,  a jednocześnie miejsce spokojne, swojskie, w którym każdy zna swojego sąsiada i żyje zgodnie z naturą upiększoną krainą rzeki Jeziorki  i okolicznymi sadami.